گزارش کلی از سفر سه روزه معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران به استان همدان

شناسه خبر : 114215

1400/08/24

تعداد بازدید : 218

گزارش کلی از سفر سه روزه معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران به استان همدان
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران، به همراه جمعی از مدیران این معاونت در روزهای 19، 20 و21 آبان 1400، با هدف آشناشدن با چالش ها و موانع پیش رو در مدارس علمیه خواهران و رهیافت به رفع آنها، به استان همدان سفر کرد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام والمسلمین حسینعلی تهرانی، معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران، به همراه جمعی از مدیران این معاونت در سفری سه روزه به استان همدان، از مدارس علمیه این استان بازدید کرده و با معاونان و کادر و اساتید مدارس علمیه خواهران استان، نشست هایی را برگزار کردند.

در این سفر سه روزه، حجت الاسلام والمسلمین قاسمیان، سرپرست اداره کل اساتید، خانم شیرازی مدیر کل اداره سنجش و پذیرش، خانم میرعلی ملک، سرپرست اداره کل تحصیلات تکمیلی و خانم رنجبر سرپرست اداره برنامه ریزی و نظارت از مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، همراه حجت الاسلام و المسلمین تهرانی بودند.

روز اول سفر 

صبح چهارشنبه، ساعت 8تا10

جلسه با معاونان آموزش مدارس و کادر مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران در این جلسه گفت: تدوین نظام تعلیم و تربیت، از بنیانی ترین برنامه هایی است که توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در حال برنامه ریزی و انجام است.

وی ضمن تقدیر از زحمات همکاران استان همدان گفت: هدف از بازدیدهای استانی، آشناشدن با چالش ها و موانع پیش رو و رهیافت به رفع این موارد است.

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران اذعان داشت: وظیفه بخش آموزش در حوزه های علمیه خواهران، علاوه بر انجام امور اداری و دفتری جهت پیشبرد امور آموزشی، عملکرد اخلاق گرایانه است.

وی با اشاره بر الگوگیری طلاب از کادر و اساتید بیان داشت: عملکرد اخلاق گرایانه کادر و اساتید در مدارس علمیه می تواند راهکاری برای تربیت اخلاقی طلاب باشد.

وی افزود: برنامه های معاونت آموزش به برنامه های کوتاه مدت و مدت دار تقسیم می شود و برخی برنامه ها با تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های کلان و مدت دار انجام می شود، ولی برخی دیگر از برنامه ها و طرح ها را می توان با نسخه های کوتاه مدت و سرعت دار انجام داد.

وی در پایان تصریح کرد: توسعه سطوح 3 و 4 در حوزه های علمیه خواهران از برنامه های در اولویت می باشد و استان ها و مدارس باید تلاش نمایند که طلاب پس از گذراندن سطح 2، باانگیزه های علمی بسیار بالا وارد سطح عالی شوند.

در ادامه جلسه معاونان آموزش مدارس نظرات و مشکلات شان را بیان کردند.

صبح چهارشنبه،ساعت 10تا12

بازدید از مدرسه علمیه الزهرا(س) همدان

در ابتدای این بازدید، نماینده اساتید و نماینده طلاب مدرسه علمیه الزهرا(س) مسائل و مشکلات آموزشی را بیان کرد.

در ادامه معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران  در سخنانی اظهار داشت: رسیدگی طلاب خواهر به خانه و خانواده، در کنار تحصیل از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: دغدغه ی اصلی در برنامه ریزی های فرهنگی و آموزشی حوزه های علمیه خواهران، خانه و خانواده است، بنابراین برای رسیدن به این امر باید در ساعات حضور طلاب خواهر در مدرسه و برنامه درسی، بازبینی خاصی صورت پذیرد.

حجت الاسلام  والمسلمین تهرانی در ادامه بیان داشت: باید برخی از دروس بصورت حضوری و برخی بصورت مجازی برگزار شود تا خواهران طلبه، فرصت بیشتری را در خانواده داشته باشند، اما آنچه مهم است، این نکته است که خواهران با اساتید اخلاق همراه بوده و حضوری از آنان مستفیض گردند.

وی با اشاره به اهمیت تعلیم و تربیت خواهران طلبه اذعان داشت: شما خواهران طلبه، مادران و دختران این سرزمین هستید که با تربیت یک نسل می توانید آینده روشن جامعه را رقم بزنید.

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران، در پایان از خواهران و اساتید درخواست کرد نظرات و پیشنهادات خود را با معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در میان بگذارند تا با ارائه راهکاری های مناسب، موجب بالا بردن سطح آموزشی در حوزه های علمیه کشور شوند

ظهر چهارشنبه ساعت 13تا14

دیدار با آیت الله موسوی اصفهانی مدیر حوزه علمیه براداران همدان، نماینده مجلس خبرگان و عضو جامعه مدرسین

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران، با حضور در حوزه علمیه برادران همدان، با آیت الله موسوی اصفهانی دیدار و گفتگو کرد.

حجت الاسلام والمسلمین تهرانی اهداف سفر خود و هیئت همراه را برشمرد و تاکید کرد: حوزه علمیه خواهران با تعامل حداکثری نسبت به حوزه علمیه برادران می تواند اثرگذاری بیشتری در جامعه داشته باشد.

در این دیدار خانم امیدی مدیر حوزه علمیه خواهران همدان و آیت الله موسوی اصفهانی نیز به بیان نظرات و تجربیات شان پرداختند و راه های تعامل بیشتر حوزه علمیه برادران و خواهران مورد تاکید قرار گرفت.

در پایان این دیدار خانم امیدی از حمایت های همیشگی مدیر حوزه علمیه برادران استان همدان تشکر کرد.

عصر چهارشنبه ساعت 16تا19

بازدید از مدرسه عالی کوثر همدان (سطح3)

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی فدک همدان گفت: وجود جمع کثیری طلبه خواهر با انگیزه و مشتاق خدمت به جامعه، ظرفیتی بی‌بدیل برای ایجاد مراکز تربیت مبلغ است.

خانم طاهره افشین زاد، مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی فدک همدان در نشستی که با حضور معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور و هیئت همراه، کادر مدیریت استان همدان و اساتید، در این موسسه برگزار شد، گفت: اساس معارف حوزوی مبتنی بر دو اصل فهم و ابلاغ دین است.

وی اظهار کرد: باید بر اساس این دو اصل، برنامه زندگی را تنظیم کرده و توان مدیریت زندگی دین مدارانه را در خود ایجاد کنیم، چرا که در غیر این صورت رقبا به میدان آمده و افراد را به خود جذب می کنند.

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی فدک همدان ادامه داد: تنوع بخشی به نظام های آموزشی حوزه، تعمیق برنامه های موجود، احیای سنت های اصیل حوزوی، توجه به نقش تلاش و تکاپوی فردی طلاب در طراحی برنامه های درسی، فرار از شیوه آموزشی انبوه خوان و حفظ محور و اهمیت به برنامه های مهارت بخش، و همچنین وجود جمع کثیری طلبه خواهر با انگیزه و مشتاق خدمت به جامعه، ظرفیتی بی‌بدیل برای ایجاد مراکز تربیت مبلغ است.

در ادامه این نشست، معاون آموزش موسسه آموزش عالی حوزوی فدک، گزارش مختصری از برنامه های این مرکز ارائه کرد.
وی ادامه داد: موسسه آموزش عالی حوزوی فدک در دو مقطع تخصصی و عالی پذیرش طلبه داشته است که از ۴۰۰ طلبه مشغول به تحصیل از سال ۸۷ تاکنون  ۹۷ نفر فارغ التحصیل و در مراکز مختلف استان مشغول فعالیت هستند. پذیرش طلاب خوابگاهی از استان های کرمانشاه، کردستان، ایلام، اصفهان، اردبیل و شهرستان های استان هم انجام شده است.

در پایان این نشست، منتخبان اساتید و طلاب به بیان نکاتی پرداختند و معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور به سؤالات حضار پاسخ داد.

 چهارشنبه ساعت 19تا 20

 جلسه با رئیس مرکز خدمات استان همدان

در این جلسه که با حضور رئیس مرکز خدمات استان همدان، معاون آموزش مرکز و مدیر حوزه علمیه خواهران استان همدان برگزار شد، راهکارها برای حل مشکلات اساتید خواهر، بین این دو نهاد بررسی شد.

در این دیدار که سرپرست اداره کل اساتید مرکز نیز حضور داشت، مسائل و مشکلات مربوط به بیمه اساتید، سنوات و راهکارهای تعامل بین حوزه علمیه خواهران و مرکز خدمات استان همدان مطرح شد.

رئیس مرکز خدمات استان همدان ضمن توضیحاتی درباره ابهام مسائل مربوط به بیمه گفت: وظیفه خود می‌دانم تا مشکلات مربوط به اساتید را حل کنم.

 وی ضمن ارائه راهکارهای لازم تاکید کرد که تلاش می شود تا مسائل مربوط به اساتید این استان حل گردد.

روز دوم سفر

صبح پنجشنبه ساعت 8تا 9

 دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان
دیدار نماینده ولی فقیه و معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران و هیئت همراه در مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: خوشحال هستم که معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران به این استان سفر کرده و از نزدیک پیگیر مشکلات خواهد بود. لذا از شما متشکرم و خود نیز همه تلاشم را جهت حمایت از حوزه علمیه خواهران استان انجام خواهم داد.

امام جمعه همدان افزود: استعداد و پشتکار علمی طلبه های خواهر ستودنی ست.

وی که استاد سطح 4 حوزه علمیه خواهران است، با اشاره به توان علمی خواهران، این ظرفیت را بسیار مهم دانست و گفت: گاهی توان علمی بانوان مرا شگفت زده می کند.

خانم امیدی نیز با اشاره به اینکه امام جمعه همدان همیشه بیشترین حمایت ها را از حوزه علمیه خواهران داشته، تاکید کرد: امیدواریم این حمایت ها ادامه دار باشد بویژه در توسعه سطح 3و4 در مدارس علمیه خواهران.

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران نیز در این دیدار ضمن تشکر از حمایت های امام جمعه همدان جهت توسعه سطح3و4 در این استان از حجت الاسلام و المسلمین شعبانی خواست تا حمایت های لازم را مبذول دارد.

حجت الاسلام و المسلمین تهرانی افزود: جهت توسعه سطح 4 در این استان امیدوارم که این مقطع تحصیلی تحت اشراف شما قرار گیرد.

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران، درخواست تشکیل جلسه ای که در آن نهادهای حوزوی شرکت کنند را مطرح کرد که امام جمعه همدان ضمن توضیحی گفت: چنین جلسه ای در استان برگزار می گردد.

صبح پنجشنبه ساعت 9تا14

همایش اساتید مدارس علمیه خواهران استان همدان

حجت الاسلام و المسلمین حبیب الله شعبانی، امام جمعه همدان در همایش اساتید مدارس علمیه خواهران استان همدان که با حضور معاون و برخی مدیران معاونت آموزشی حوزه های علمیه خواهران در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی انصار همدان برگزار شد، با تقدیر از زحمات و فعالیت های طلاب و اساتید مدارس علمیه خواهران استان، اظهار داشت: در نگاه عرفانی عرفای بزرگ، مقام بانوان در مسائل معنوی، یا مساوی با مردان است و یا برتر از آنها.

وی افزود: برخی از عرفا سعی داشتند تا ثابت کنند مقام بانوان از لحاظ استعدادهای رشد و ظرفیت‌های تربیتی بسیار بالاست.

امام جمعه همدان، با اشاره به این تعبیر که انسان مظهر اسماء الهی است، یادآور شد: همان طور که پروردگار اسماء الهی را به انسان یاد داد، از نظر عرفا نیز بانوان مظهر جمال الهی هستند.

وی، بانوان را محبوب برترین پیامبر خداوند عنوان کرد و گفت: انسان باید نگاهش به واقعیت‌ها باشد و فریب اوهام را نخورد و لذا ضروری است تا بانوان ظرفیت‌های وجودی خودشان را به درستی بشناسند.

در ادامه این همایش حجت الاسلام والمسلمین قاسمیان سرپرست اداره کل اساتید حوزه های علمیه خواهران با اشاره به اینکه استاد مهمترین رکن نظام آموزشی است، تاکید کرد: طرح ها و برنامه هایی در حال تدوین و تکمیل است که بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی ضمن تبیین برخی طرح ها و کارهای در دست اقدام اداره کل اساتید مرکز افزود: یکی از مهمترین موضوعات، معیشت اساتید است که پیگیری های خوبی صورت گرفته و در آینده ای نزدیک شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

در ادامه این همایش نماینده اساتید هر مدرسه طی سخنانی مسائل و مشکلات آموزشی را بیان کردند.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران در جمع اساتید مدارس علمیه خواهران همدان گفت: نظام آموزشی حوزه‌های علمیه خواهران نیازمند تحولات جدی است.

وی بیان کرد: سیستم نمره‌دهی و صرف گذراندن دروس و امتحان، موجب نتایج مقبول و مطلوب و تربیت طلاب با سواد و مهذب نمی‌شود.

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران، تصریح کرد: هدف از این بازدیدهای استانی، رصد و ارزیابی مدارس، شناسایی ظرفیت ها، استعدادها و بسترهای موجود در استان هاست.

حجت‌الاسلام و المسلمین تهرانی افزود: شناسایی بسترهای موجود در استان‌ها در برنامه‌های ریزی‌های مرکز مدیریت حوزه خواهران لحاظ می‌شود.

در ادامه خانم ها شیرازی، میرعلی ملک و رنجبر مدیران اداره سنجش و پذیرش، تحصیلات تکمیلی و برنامه ریزی و نظارت مرکز به مسائل مطرح شده پاسخ دادند.
در پایان این همایش از تالیفات اساتید رونمایی شد و از آنها تجلیل به عمل آمد.

عصر پنجشنبه ساعت 16تا18

بازدید از مدرسه شهرستان بهار و اسدآباد

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران با حضور در جمع طلاب و اساتید مدارس علمیه صدیقه کبری(س) شهرستان بهار و الراضیه(س) شهرستان اسدآباد در سالن اجتماعات مدرسه صدیقه کبری(س) بهار، گفت: طلاب با بیان مسائل و مشکلات آموزشی و از طریق نقد و ایده پردازی ما را در پیشبرد اهداف یاری رسانند.

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران اظهار کرد: هدف از بازدید و حضور در مدارس علمیه خواهران این است که از نزدیک با محیط آموزشی و مشکلات و چالش های طلاب و اساتید آشنا شویم.

در ادامه این نشست، مدیران مدارس علمیه صدیقه کبری(س) شهرستان بهار و الراضیه(س) شهرستان اسدآباد، گزارشی از عملکرد مدارس تابعه ارائه داند. سپس دو تن از طلاب هر مدرسه به نمایندگی از سایر طلاب مسائل و مشکلات آموزشی را بیان کردند.

پراکندگی دروس، سنگین بودن حجم دروس، تقویت بنیه پاسخگویی به شبهات، حمایت از طلاب مبلغ و ... از مباحثی بود که توسط طلاب بیان شد.

در پایان از اساتید و طلاب نخبه مدارس علمیه صدیقه کبری(س) شهرستان بهار و الراضیه(س) شهرستان اسدآباد تقدیر به عمل آمد.

روز سوم سفر

صبح جمعه ساعت 9تا14

نشست با اساتید، طلاب و کادر مدارس ملایر، نهاوند، تویسرکان و سامن در ملایر

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران در جمع اساتید، طلاب و کادر مدارس ملایر، نهاوند، تویسرکان و سامن گفت: وظیفه اصلی طلاب تربیت نفوس است.

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران در این دیدار که به میزبانی مدرسه علمیه خواهران ملایر برگزار شد، گفت: رسالت و وظایف طلاب در قبال خانواده و جامعه، بسیار وسعت دارد که تعلیم و تربیت نفوس، از مهم ترین آنهاست.

وی با اشاره به آسیب های طلبگی، افزود: طلاب نباید جذب مادیات و دنیا شوند، زیرا آنها را از مسیر اصلی که علم و معنویت است، باز می‌دارد.

حجت الاسلام و المسلمین تهرانی اظهار کرد: مدیران مدارس علمیه باید در زمینه جذب اساتید دانشمند و مهذب تلاش ویژه داشته باشند.

در ادامه این نشست نماینده اساتید، طلاب و مدیران هر چهارمدرسه به بیان مشکلات و ایده های آموزشی پرداختند.

عصر جمعه ساعت 16تا19

نشست با اساتید، طلاب و کادر مدارس قروه درگزین، فامنین و کبودرآهنگ در مدرسه علمیه فاطمیه قروه درگزین

حجت الاسلام و المسلمین حسینعلی تهرانی، در جمع طلاب و اساتید مدارس علمیه خواهران قروه درگزین، فامنین و کبودرآهنگ که در مدرسه علمیه فاطمیه قروه درگزین برگزار شد، بر حفظ و تقویت جایگاه حوزه های علمیه خواهران تاکید کرد.

معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران، با اشاره به اهداف سفرهای استانی، بیان کرد: بالاترین هدف ما از این اقدام، شنیدن درخواست های طلاب و اساتید برای برنامه ریزی بهتر است تا وضعیت آموزش را رصد کنیم.

وی با تاکید بر اهتمام تمام مجموعه بر هموارسازی روند آموزش بانوان طلبه، ادامه داد: برای بیان نظرات خود از بستر فضای مجازی استفاده کنید تا در تصمیم گیری ها بهترین اتفاقات رخ دهد.

حجت الاسلام و المسلمین تهرانی در ادامه بر اهمیت جایگاه خانواده تاکید کرد و افزود: قرار است حوزه های علمیه نقش تربیتی بانوان را ایفا کنند، البته موانع باید برداشته شود و این امر با برگزاری جلسات اخلاقی و مطالعه و آموزش کتب مفید میسر خواهد بود.

وی در پایان در مورد اهمیت دروس اعتقادی توضیحاتی داد و گفت: در حوزه های علمیه باید ریشه های توحیدی تقویت شود تا دچار برخی آسیب‌ها نشویم، همچنین، اهمیت ازدواج در سن مناسب یک اصل است که با آموزش های مناسب باید نهادینه شود.

در ابتدای این جلسه، نماینده طلاب و اساتید نکات خود را مطرح کردند و مدیران این سه مدرسه مسائل آموزشی مدارس خود را بیان کردند.

در پایان جلسه معاون آموزش مرکز و هیئت همراه به سوالات پاسخ دادند.

اوقات شرعی

امروز : شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱
۲ ذي الحجة ۱۴۴۳

عضویت در خبرنامه