گزارش کلی از سفر چهار روزه معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران به استان سیستان و بلوچستان

شناسه خبر : 116032

1400/09/22

تعداد بازدید : 233

گزارش کلی از سفر چهار روزه معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران به استان سیستان و بلوچستان
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران، به همراه جمعی از مدیران این معاونت در روزهای17تا 20 آذرماه 1400، در سومین سفر استانی خود، به استان سیستان و بلوچستان سفر کرد.
به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام والمسلمین تهرانی، معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران به همراه حجت الاسلام و المسلمین حسین قاسمیان سرپرست اداره کل اساتید، حجت الاسلام و المسلمین حسین زاده، خانم صدیقه افشار مدیرکل آموزش عمومی و خانم زهره رنجبر مدیر اداره برنامه ریزی و ارزیابی و خانم شیخی نسب مسئول امور اجرایی دفتر مدیر حوزه های علمیه خواهران طی 4روز به استان سیستان و بلوچستان سفر کرد.
 
اهم برنامه های برگزار شده در این سفر شامل:
 
برگزاری جلسه با طلاب، اساتید، مدیران و معاونان آموزش تمامی مدارس این استان
برگزاری جلسه با مدیر و کادر استان
دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان
ادای احترام به شهدای زاهدان
افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی موسسه آموزش عالی حوزوی نرجس زاهدان
 
 
روز اول سفر:
 
 
معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران کشور:
لزوم دستیابی به افق جهانی برای پاسخگویی به مسائل مرتبط با حوزه بانوان در دنیا
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینعلی تهرانی گفت: حوزه علمیه خواهران باید به این نقطه برسد که در دنیا هر سؤالی مربوط به زن باشد، برای یافتن پاسخ آن به حوزه خواهران بیایند.
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین تهرانی، معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران کشور، در اولین روز سفر خود به این استان، در جمع بانوان منطقه سیستان، اظهارداشت: حوزه علمیه خواهران باید به این نقطه برسد که در دنیا هر سؤالی مربوط به زن باشد، برای یافتن پاسخ آن به حوزه خواهران بیایند.
 
وی تصریح کرد: هدف برنامه می‌خواهد و ما نیازمند افراد شاخص و طلبه متدین، مؤدب به آداب اجتماعی، راستگو، صادق، بصیر و انقلابی، دارای مهارت تحلیل و منتقد، مسئولیت شناس، تمدن ساز و جریان شناس و حامی مظلومان هستیم و بدون داشتن این موارد، طلبه موفقی نخواهد بود.
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین تهرانی بیان کرد: هدف از سفر به استان سیستان و بلوچستان، ظرفیت سنجی و ارتقای مدارس علمیه استان به شمار می رود؛ زیرا هر مدرسه و هر مکان بدون هدف، راه را گم می کند و اگر اهداف بدون عمل باشد، قطعا راه به جایی نخواهد یافت.
 
معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران کشور، خاطرنشان کرد: از یک طلبه فارغ‌التحصیل انتظار داشتن مهارت فن بیان و فرهنگ‌سازی را داریم و برای رسیدن به این نقطه باید اهداف بلندمدت را برنامه‌ریزی کنیم.
 
در ابتدای نشست معاون آموزش حوزه علمیه خواهران کشور با طلاب منطقه سیستان، نمایندگان چهار مدرسه علمیه این منطقه مسایل و مشکلات آموزشی مدارس را مطرح و سپس حجت الاسلام و المسلمین تهرانی آنها را بررسی و پاسخ داد.
 
همچنین نمایندگان اساتید نیز موضوعات مختلفی از جمله تربیت و ارتقاء اساتید، همسان سازی حقوق کادر و اساتید، مسائل معیشتی، بیمه و بحث سختی ایاب و ذهاب باوجود فاصله بین شهرها در استان را مطرح کردند.
 
شیوه تدریس تحلیلی برای طلاب لازم است
در ادامه این نشست، خانم رنجبر مدیر اداره برنامه‌ریزی و ارزیابی معاونت آموزش حوزه‌های علمیه خواهران کشور، اظهارداشت: ترسیم اهداف کلی در ابتدای هر درس توسط استاد، بسیار مهم و راهبر است.
 
وی با اشاره به اینکه استاد با دادن جزوه، موجب رکود علمی طلبه می‌شود، افزود: شیوه تدریس تحلیلی لازم است تا طلبه درس را فهم کند و اهل تحقیق شود.
 
همچنین در ادامه سرپرست اداره کل اساتید حوزه‌های علمیه خواهران کشور، توضیحاتی درباره پیگیری‌های انجام شده در زمینه حق‌الزحمه، بیمه و معیشت اساتید داد.
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاسمیان گفت: طرحی درباره جذب و رتبه‌بندی اساتید در حال آماده‌سازی است.
 
لازم به ذکر است، در ادامه، جلسه‌ای با حضور مدیر و معاون آموزش استان سیستان و بلوچستان، مدیران و معاونان آموزشی این چهار مدرسه برگزار شد.
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عرب خالص، مدیر حوزه علمیه خواهران استان سیستان و بلوچستان، در این جلسه، با خوشامدگویی به معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران و هیئت همراه، خلاصه‌ای از وضعیت و مشکلات آموزشی استان را مطرح کرد.
 
روز دوم سفر
 
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور:
شاخصه های طلبه موفق از نگاه معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور
 
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور، گفت: مادرِ موفق بودن در پرتو تحصیل، تعلیم و تربیت دینی، بهترین و زیباترین شاخصه طلبه موفق در حوزه علمیه خواهران است.
 
روز دوم سفر حجت الاسلام و المسلمین حسینعلی تهرانی، در جمع طلاب، اساتید و کادر مدارس علمیه خواهران منطقه بلوچستان، با تقدیر و تشکر از زحمات صورت گرفته اظهار داشت: رسالت حوزه های علمیه تعلیم و تربیت و دارای یک فرایند ساحت‌ها و عرصه‌های مختلف اعتقادی، عبادی، اخلاقی، سیاسی، اجتماعی، زیباشناختی، هنری، مهارتی و... است که در هر نظام تعلیم و تربیت، باید تمام این عرصه‌ها دیده شود.
 
وی افزود: فرآیند تعلیم و تربیت که با محوریت قرآن و سنت و ارزش‌های برگرفته از قرآن، سنت و عقل است، برنامه ریزی شود و این فرآیند باید ابتدا در برنامه ریزی ها وسپس و در مدارس عملیاتی شود.
 
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور، تصریح کرد: نقش تمام افراد تأثیرگذار در نظام تعلیم و تربیت از افرادی که در مرکز سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظام آموزشی، تا افرادی که در مدرسه هستند از مدیر، کادر و به ویژه اساتید باید مشخص باشد.
حجت الاسلام والمسلمین تهرانی گفت: خروجی نظام تعلیم و تربیت دینی، یک طلبه با ویژگی های عالی خواهد بود که اعتقاداتش درست، اخلاق فردی اش خوب و در مسائل عبادی متعبد به معنای واقعی باشد.
 
وی از دیگر ویژگی های طلبه متعالی را خرد ورزی، اندیشمند بودن و تعقل برشمرد و افزود: به مجموع این ویژگی‌ها و صفات و گرایش ها و باورها و اعمال و صفاتی که برای طلبه ایجاد شده است، هویت طلبگی گفته می شود و بدون این هویت، در واقع طلبه موفقی نخواهد بود.
 
هویت طلبگی در پرتو تلاش و داشتن روحیه اخلاص و تعبد ایجاد می شود
معاون آموزش حوزه علمیه خواهران کشور، خاطرنشان کرد: هویت طلبگی در پرتو تلاش و توفیقات اشخاص به واسطه روحیه اخلاص و تعبد خداوند به دست می آید در حالی که شرایط اجتماعی هم اثرگذار است ولی نقش استاد و طلبه و مدیر برای ایجاد این هویت، بسیار مهم است.
 
حجت الاسلام والمسلمین تهرانی شرط رسیدن به هویت ارزشمند طلبگی و رشد و ارتقا را، داشتن مجاهدت و اجتهاد به معنای حقیقی دانست و گفت: رکن اول هر جهاد آگاهی و معرفت و رکن دوم، صبر و استقامت است و رسیدن به مجاهدت علمی و تربیتی نیازمند صبوری و آگاهی به مسیر است.
 
وی تصریح کرد: طلبه موفق از نظر ما برنامه ریزان، در دو عرصه‌ تحصیل و خانواده امتیاز بالایی کسب می کند و باید بتواند بین این دو جمع کند.
 
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور خاطرنشان کرد: مادر موفق بودن در پرتو تحصیل، تعلیم و تربیت دینی، بهترین و زیباترین شاخصه طلبه موفق در حوزه علمیه خواهران است.
 
حجت الاسلام والمسلمین تهرانی ابراز کرد: باید مراقبت کنیم زیرا شیطان و شیاطین همیشه در کمین هستند تا فرصت ها و نعمت های الهی را از ما بگیرند، بنابراین نباید از هیچ فرصتی برای تربیت و تحصیل خودمان غافل شویم.
 
وی ادامه داد: اساسا طلبه موفق کسی نیست که بگوید من می خواهم درس بخوانم تا مردم را ارشاد کنم بلکه اخلاص این است که بگوید آمده ام یاد بگیرم و خودم را تربیت کنم، پس اول به خویش و بعد به دیگران بپردازیم.
 
در ادامه این جلسه، نمایندگان پنج مدرسه علمیه خواهران در منطقه بلوچستان، شامل مدارس زینبیه(س) ایرانشهر، حضرت رقیه(س) دلگان، فاطمیه(س) بزمان، حضرت خدیجه الزهرا(س) خاش، و مؤسسه آموزش عالی زینبیه(س) ایرانشهر، مسائل و مشکلات آموزشی مدارس را مطرح کردند و معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران مسائل و مشکلات مطرح شده را بررسی و پاسخ داد.
 
حجت الاسلام والمسلمین عرب خالص، مدیر حوزه علمیه خواهران سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه، ضمن خوش آمدگویی به معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران و هیئت همراه، خلاصه ای از وضعیت و مشکلات آموزشی استان را مطرح کرد.
 
مدیر کل امور آموزش عمومی حوزه علمیه خواهران:
بحران تصمیم گیری در زندگی را با الگوگیری از زندگانی حضرت زینب(س) حل کنیم
 
مدیر کل امور آموزش عمومی حوزه علمیه خواهران گفت: هرگاه در هر مقام و موقعیتی بر سر دو راهی های زندگی ماندیم، از حضرت زینب(س) طلب کمک کنیم.
 
خانم صدیقه افشار، مدیر کل امور آموزش عمومی حوزه علمیه خواهران کشور، در جمع طلاب، اساتید و کادر مدرسه علمیه خواهران فاطمه معصومه(س) شهرستان زاهدان، با تبریک ولادت حضرت زینب(س) اظهار داشت: ایشان به تنهایی با ویژگی های ذاتی به رتبه ای دست پیدا کردند که امام حسین(ع) در روز عاشورا و در لحظه وداع با ایشان فرمودند «خواهرم مرا در نماز شبت فراموش مکن» که نشان از مقام و مرتبه والای این بانوی نمونه جهان اسلام دارد.
 
مدیر کل امور آموزش عمومی حوزه علمیه خواهران کشور با بیان این که حضرت زینب(س) «أب» و زینت اهل(ع) بودند، ادامه داد: آن چیزی که می تواند برای ادامه راه ایشان به ما کمک کند، هرگاه در هر مقام و موقعیتی بر سر دو راهی های زندگی ماندیم خود را به جای آن حضرت قرار دهیم که حضرت زینب(س) چه تصمیمی می گرفت.
 
خانم افشار، خاطر نشان کرد: زینبی بودن در زبان، آسان ولی در مقام عمل دشوار است و افراد مصیبت دیده بهتر می توانند این صحبت را درک کنند که حضرت زینب(س) با تمام رقّت قلب و عواطف لطیف خودشان چطور حادثه کربلا را مدیریت کردند و نگذاشتند که مکتب اسلام نابود شود.
 
وی ابراز کرد: اگر حضرت زینب(س) رسالت خودشان را انجام نمی دادند، بی شک از اسلام حتی نامی باقی نمی ماند.
 
مدیر کل امور آموزش عمومی حوزه علمیه خواهران کشور بیان کرد: کسی که مقامش والا و در حد معصوم است از لحاظ عاطفه و احساس خیلی قوی تر از غیر معصوم و انسان های عادی است.
 
خانم افشار ابراز کرد: زندگی حضرت زینب(س) خصوصا در حادثه عاشورا درس‌هایی بر ما دارد که در هر موقعیتی آن حضرت را به عنوان الگو و راهنما برای خودمان ترسیم کنیم که اگر ایشان بودند چه تصمیمی می گرفتند.
 
وی تصریح کرد: در مقام و مرتبه عشق و محبت خداوند متعال خداوند نسبت به بندگانش که دیگر در عقل و درک ما نمی گنجد در حدیث قدسی می فرماید «ای داوود اگر بندگان من می دانستند که من با چه شوقی منتظر بازگشتشان هستم بند بند بدنشان از هم جدا می شد و از شدت و محبتی که من نسبت به بندگان خودم حتی بندگان گنهکارم دارم».
 
لازم به ذکر است، در پایان این نشست مسائل و مشکلات آموزشی مطرح شده توسط بانوان طلبه و مدیر و کادر مدرسه علمیه خواهران فاطمه معصومه(س) شهرستان زاهدان بررسی شد.
 
روز سوم سفر
 
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان:
بر روی تربیت استاد سرمایه گذاری شود
 
حجت الاسلام والمسلمین محامی در جلسه ای با معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران، گفت: اساتید مهم ترین عوامل تأثیرگذار در تربیت و رشد علمی، تربیتی و اعتقادی طلاب هستند و باید در این موضوع سرمایه گذاری ویژه‌ای صورت گیرد.
 
حجت الاسلام والمسلمین محامی در دیدار با معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور، اظهار داشت: مدارس علمیه استان سیستان و بلوچستان به‌رغم تمام محرومیت و محدودیت‌ها و با وجود نیروهای مستعد، علاقمند و دغدغه مند نسبت به مسایل دینی، زمینه سرمایه گذاری بیشتری را دارد.
 
نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: حوزه علمیه باید طلبه تربیت کند و این نمی شود مگر در محیطی که خروجی درستی داشته باشد.
 
وی، عوامل تأثیر گذار در محیط حوزه را وجود اساتید دانست و گفت: در این موضوع سرمایه گذاری ویژه ای صورت گیرد، چرا که استاد مهمترین عامل در رشد علمی، تربیتی و اعتقادی طلبه به شمار می رود.
 
حجت الاسلام والمسلمین محامی تصریح کرد: ما هم در استان در حد توان کارهایی را شروع کردیم که ان‌شاءالله کارها با شتاب بیشتری پیش رود، ولی مقدورات استان محدود بوده و نیازمند حمایت مرکز هستیم.
 
وی تأکید کرد: در خصوص اساتید مدارس استان، مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران باید حمایت ویژه‌ای نماید، البته حوزه علمیه خواهران و برادران می توانند با هم افزایی و تعامل در برخی دروس مشکل کمبود استاد را حل کنند.
 
امام جمعه زاهدان اظهار امیدواری کرد: در تأمین اساتید ثابت انتظار حمایت از مرکز را داریم تا خواهران در استان رشد و ارتقاء پیدا کنند و مشکلی در آینده نداشته باشیم و این یک مسئله محوری به شمار می رود.
 
حجت الاسلام والمسلمین حسینعلی تهرانی هم در این دیدار با تبریک میلاد حضرت زینب(س)، اظهارداشت: اول رصد وضعیت موجود و بررسی نقطه ضعف‌ها و ارائه راهکار و سپس بررسی ظرفیت های موجود در استان برای ارتقاء و رشد مدارس علمیه باید انجام شود.
 
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران کشور، تصریح کرد: ما برای تأمین اساتید و کادر مدارس علمیه نیازمند تأسیس مدارس سطح سه و سطح چهار هستیم؛ چرا که طلبه به سطح دو بسنده نمی کند و خودش را نیازمند به ارتقاء می بیند و اگر در استان این ظرفیت برایشان فراهم نباشد به ناچار مجبور به سفر به شهرها و استان های دیگر خواهند بود.
 
وی تأکید کرد: باید ظرفیت سنجی و برنامه ریزی کنیم که کدام مدارس شرایط را دارند و از همه مهم تر سطح سه و سطح چهار تحت اشراف بزرگان استان و منطقه باشد تا به لحاظ کیفی به آنها توجه شود.
 
ادای احترام هیئت اعزامی حوزه های خواهران به شهدای زاهدان 
هیئت اعزامی حوزه های علمیه خواهران در جریان سفر به سیستان و بلوچستان، به شهدای شهر زاهدان ادای احترام کردند.
 
در حاشیه سفر استانی معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران به استان سیستان و بلوچستان، هیئت اعزامی حوزه های علمیه خواهران به منظور ادای احترام به مقام شامخ شهدا، عصر دیروز در گلزار شهدای زاهدان حضور یافتند.
 
این هیئت با حضور در گلزار شهدای زاهدان، بر سر مزار شهدا و مزار شهید محسن خزائی رفته و ادای احترام کردند و همچنین با حضور بر سر مزار خانم ملک تاج رخشانی اول، مدیر سابق مدرسه علمیه نرجس شهرستان زاهدان و مادرِ همسر شهید خزائی که سال گذشته ۱۴مرداد دارفانی را وداع گفت، در بهشت محمدرسوال الله(ص) زاهدان، با قرائت فاتحه ای یادش را گرامی داشتند.
 
خاطرنشان می شود خبرنگار شهید مدافع حرم «شهید محسن خزائی» خبرنگار صداوسیما بود که عشق دفاع از حرم او را به سوریه کشاند و در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۵ در منطقه عملیاتی حلب سوریه به درجه رفیع شهادت نائل آمد و شهید خزائی، همسر خانم مریم رخشانی، معاون سابق پژوهش مدرسه علمیه نرجس زاهدان و داماد مرحومه خانم ملک تاج رخشانی بود.
 
 
روز چهارم سفر
 
مسائل و مشکلات مدارس علمیه خواهران سیستان و بلوچستان بررسی شد
 
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران در جمع طلاب خواهر زاهدان، نهبندان و سراوان گفت: هدف سفرهای استانی، بررسی مدارس علمیه، ظرفیت سنجی هر استان، شنیدن نظرات و  پیشنهادات، و تبیین برنامه های معاونت آموزش است.
 
حجت الاسلام و المسلمین حسینعلی تهرانی به همراه هیئت همراه در چهارمین روز سفر به استان سیستان و بلوچستان، در جمع طلاب و اساتید و کادر مدارس علمیه خواهران زاهدان، نهبندان وسراوان حضور یافت.
 
وی اظهار کرد: هدف سفرهای استانی بررسی مدارس علمیه، ظرفیت سنجی هر استان، شنیدن نظرات و پیشنهادات، و تبیین برنامه های معاونت آموزش به شمار می رود.
 
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران ابرازکرد: بنده علاقمند بودم که با حضور در تک تک مدارس، به صورت جداگانه مسائل و مشکلات مدارس استان را بررسی کنم؛ اما به دلیل کمبود فرصت و مساحت زیاد استان، تدابیر به این صورت در نظر گرفته شد که این جلسات در سه منطقه سیستان، مرکز استان، و بلوچستان با حضور طلاب اساتید مدارس آن منطقه برگزار شود. 
 
حجت الاسلام و المسلمین تهرانی خاطر نشان کرد: یکی از اهداف ما بررسی وضعیت هر مدرسه و ضعف های احتمالی و نیز ظرفیت سنجی از نظر راه اندازی سطح سه و چهار و رشته های تحصیلی است.
 
وی تصریح کرد: هدف سوم، شنیدن نظرات و پیشنهادات برای بهتر شدن وضعیت آموزشی و تربیتی طلاب مدارس علمیه است، زیرا در جمع طلاب افرادی با خلاقیت و ایده های نو هستند که ما را در برنامه ریزی ها کمک می کنند و ثمرات این طرح ها و ایده های آنان به تمام حوزه ها علمیه می رسد.
 
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران هدف چهارم را تبیین برنامه ها و کارهایی در دست اقدام معاونت آموزش بیان کرد و افزود: برنامه ها نیازمند بازنگری و اصلاح، اشکالات آن رفع می شود و خواهران طلبه از دغدغه ما نسبت به مشکلات مدارس مطلع می شوند.
 
حجت الاسلام و المسلمین تهرانی بیان کرد: هر استانی اقتضائات خاص خود را دارد و نقش حوزه های علمیه در سراسر کشور فوق العاده و بر تربیت نسل آینده بسیار تأثیر گذار است.
 
وی تأکید کرد: افرادی که وارد حوزه می شوند اولا باید خودش خوب آموزش ببیند و در مسائل علمی و تربیتی رشد کنند و این ها می توانند نسل آینده را تربیت کنند و ما نیازمند به خانم های تحصیل کرده و آماده به کار در کل کشوردر مراکز مختلف بالاخص آموزش و پرورش هستیم.
 
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران با تقدیر از بانوان طلبه استان سیستان و بلوچستان و با اشاره به وجود استعدادهای خوب در مدارس علمیه خواهران، اذعان کرد: کیفیت کار و تحصیل برای ما حرف اول را می زند.
 
حجت الاسلام والمسلمین تهرانی خاطر نشان کرد: از طلبه ای که شش یا هفت سال درس خوانده انتظار داریم مسائل برای خودش حل شده باشد تا بتواند برای دیگران نیز حل کند.
 
وی تصریح کرد: بانوان طلبه پس از تحصیل باید در مسائل اخلاقی، تربیتی، مهارتی، مدیریتی، پژوهشی و...توانمند شده باشند و یک طلبه معتقد، متعبد، اندیشمند، توانمند، بصیر، انقلابی و تاثیر گذار باشند.
 
در این جلسه نمایندگان مدارس شهرستان زاهدان، شامل فاطمه معصومه (س)، نرجس (س) ، مؤسسه آموزش عالی نرجس(س)، و نمایندگان مدارس علمیه فاطمیه(س) شهرستان نهبندان و مدرسه علمیه زینبیه(س) شهرستان سراوان مسائل و مشکلات آموزشی مدارس را مطرح کردند و معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران وهیئت همراه پاسخ دادند.
 
برپایه این گزارش، نشست های جداگانه دیگری نیز با مدیران و اساتید مدارس این شهرستان ها تشکیل شد که در این نشست ها نیز مسائل و مشکلات مدارس مطرح و بررسی شد.
 
در ابتدای این نشست، حجت الاسلام عرب خالص نیز در این جلسه، ضمن خوش آمدگویی به معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران و هیئت همراه، گزارشی از وضعیت و مشکلات آموزشی استان را مطرح کرد.
 
بیش از ۱۱۰ اثر پژوهشی بانوان طلبه زاهدانی رونمایی شد
 
دوازدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی مؤسسه آموزش عالی حوزوی حضرت نرجس سلام الله علیها زاهدان، با رونمایی بیش از ۱۱۰ اثر پژوهشی افتتاح شد.
 
در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران حجت الاسلام و المسلمین حسینعلی تهرانی، سرپرست اداره کل اساتید حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام حسین قاسمیان، مدیر اداره برنامه ریزی و ارزیابی معاونت آموزش حوزه های علمیه خواهران، خانم زهره رنجبر و مدیر کل امور آموزش عمومی حوزه های علمیه خواهران، خانم صدیقه افشاری حضورداشتند و از غرفه های مختلف این نمایشگاه بازدید کردند.
 
در حاشیه سفر معاون آموزش حوزه های علمیه به استان سیستان و بلوچستان و  به مناسبت هفته پژوهش، دوازدهمین نمایشگاه "دستاوردهای پژوهشی مؤسسه آموزش عالی حوزوی نرجس(س) شهرستان زاهدان"، با شعار "اثرگستری علمی در پرتو نقش آفرینی عالمانه طلاب خواهر"، با حضور معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران افتتاح شد.
 
در این بازدید، از معاونت آموزش حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام و المسلمین حسین قاسمیان سرپرست اداره کل اساتید، خانم زهره رنجبر مدیر اداره برنامه ریزی و ارزیابی و خانم صدیقه افشار مدیرکل امور آموزش عمومی و خانم شیخی نسب مسئول اجرایی دفتر مدیر مرکز نیز حضور داشتند.
 
در این مراسم، معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران، ضمن بازدید از غرفه مربوط به اساتید راهنما، مشاور و داور، انجمن پژوهشی پویش، کتب طلاب و ... از غرفه فعالیت های مؤسسه در طرح اشراب نیز به طور مفصل بازدید کرد.
 
 حجت الاسلام و المسلمین قاسمیان نیز ضمن بازدید از مجموعه مقالات گردآوری شده طلاب در طرح اشراب و انجمن پژوهشی، اعلام امیدواری کرد که روند اداری صدور مجوز نشریات به مدارس در اسرع وقت انجام گیرد تا به زودی شاهد چشمگیر اثرگستری علمی طلاب مؤسسه آموزش عالی حوزوی نرجس(سلام الله علیها) در نشریات کشوری باشیم.
 
در این نمایشگاه هشتاد پایان نامه از طلاب سطح۳، بیست و پنج مقاله منتشر شده برتر رشد، سه مقاله برگزیده شده و پنج جلد کتابنامه «مجموعه مقالات گردآوری شده طلاب در طرح اشراب و انجمن پژوهشی» با حضور معاون آموزش حوزه های علمیه رونمایی شد که مورد تأیید و تحسین بازدیدکنندگان قرار گرفت.
 
همچنین خانم شیخی نسب، خانم افشار و خانم رنجبر از نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی اساتید و طلاب که به  مناسبت هفته پژوهش با عنوان "گسترش فناوری علمی طلاب خواهر" در مدرسه علمیه نرجس(سلام الله علیها) زاهدان، با شعار "اثرگستری علمی در پرتو نقش آفرینی عالمانه طلاب خواهر" دایر شده است، بازدید کردند.
 
دراین نمایشگاه، سی عدد از نرم افزارهای نور، چهار تحقیق پایانی، سه مقاله برتر پایانی، سه بروشور آموزش نرم افزار جامع التفاسیر نور، بروشور  چکیده نویسی و مقدمه نویسی، بروشور قواعدی در باب درست نویسی، و در غرفه منابع پژوهشی مجموعه مقالات کمیسیون بانوان، مجموعه مقالات هم اندیشی، چکامه اندیشه، روش تحقیق با تاکید بر علوم اسلامی، درسنامه روش تحقیق، اصول و روش نگارش دانشگاهی، رموز پژوهشگری، راهنمای تحقیق، فنون مقاله نویسی، نسیم پژوهش، فصلنامه فضائل رضوی، چکیده مقالات پایانی جلد1و2، کتاب مجموعه چکیده جلد1و2، و سه  نرم افزار درقالب فیش نگار نور، روش نویسندگی رایحه پنج و ... در معرض دید عموم قرار گرفت.
 
در غرفه مجلات پژوهشی، دوازده شماره فصلنامه علمی-پژوهشی مانند (صراط، کلام اسلامی، حکومت اسلامی، مبلغان، شیعه شناسی، روش کتاب، فضائل رضوی، آیت، معرفت حقوقی، نهج البلاغه، کنگره بین المللی ادیان و مذاهب با موضوع تکفیر از دیدگاه علمای اسلام و جزوه معرفی نشریات) و پنج جلد نشریه موضوعی الکترونیکی طوبی به نمایش گذاشته شده است.
 
شایان ذکر است این نمایشگاه  به مدت ده روز از بیست آذر تا ۳۰ آذر در محل مدرسه علمیه نرجس سلام الله زاهدان دایر است.
 
لازم به ذکر است حجت الاسلام والمسلمین حسینعلی تهرانی ضمن بازدید از این موسسه آموزش عالی، با مدیر، کادر و جمعی از اساتید موسسه آموزش عالی حوزوی نرجس(س) زاهدان درباره مسائل آموزشی گفتگو کرد.
 
معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران، همچنین با دو تن از اساتید این مدرسه جداگانه به گفتگو نشست و در جریان مسائل و مشکلات آموزشی قرار گرفت.
 
در ادامه مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی نرجس(س) زاهدان، در گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین تهرانی، توضیحاتی درباره سابقه این مدرسه و همچنین مسائل آموزشی آن ارائه کرد.
 
وی یادآورشد: مرحومه خانم رخشانی که سال گذشته به دیدار حق شتافت؛ قریب به 50سال سابقه تحصیل و تدریس و مدیریت در حوزه های علمیه خواهران زاهدان را داشت. وی مسئولیت مدیریت مدرسه علمیه نرجس سطح 2 و موسسه آموزش عالی حوزوی نرجس سطح3 را نیز برعهده داشت. این مدرسه عالی در سال 1387 در سطح 3 آغاز به کار کرد و در رشته های تفسیر و کلام، تاکنون 80 طلبه فارغ التحصیل داشته و تعداد طلاب جاری آن 120 طلبه است.

اوقات شرعی

امروز : شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱
۲ ذي الحجة ۱۴۴۳

عضویت در خبرنامه