راه اندازی انجمن علمی اساتید کلام

شناسه خبر : 39165

1395/12/04

تعداد بازدید : 3063

راه اندازی انجمن علمی اساتید کلامœ

انجمن علمی اساتید کلام با هدف ارتقاء سطح علمی اساتید و ایجاد فضایی مناسب برای بحث و تبادل نظر و به اشتراک گذاشتن یافته های علمی ، تربیتی و مهارتی اساتید مدارس علمیه خواهران سراسر کشور راه اندازی شده است.

سرکار خانم غروی نائینی مدیر کل اداره اساتید بیان داشت: اداره کل امور اساتید معاونت آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، پس از گذشت حدود یک سال از راه اندازی انجمن ادبیات عرب و انجمن های فقه و اصول، و با استفاده از تجربیات این سه انجمن و اذعان اساتید عضو به ثمرات و نقش موثر این انجمن ها در رفع اشکالات، ابهامات و ارتقاء سطح علمی ایشان؛ در اسفند ماه سال 95 اقدام به راه اندازی انجمن علمی اساتید کلام نموده است.

وی افزود: اساتید کلام حوزه های علمیه خواهران می توانند  در این انجمن،مباحث مهم اعتقادی  و کلامی موجود در کتاب های کلامی که در مدارس علمیه تدریس می شوند را با یکدیگر مباحثه نموده و اشکالات احتمالی خود را مطرح و با منابع دست اول کلامی آشنا گردند.

غروی نائینی پیرامون  مزایای  انجمن های علمی اساتید گفت:  از بین بردن فاصله و تفاوت موجود در توزیع امکانات علمی و پژوهشی در بین اساتید از مزایا و ویژگی های انجمن های علمی می باشد.

 با توجه به پراکندگی جغرافیایی اساتید  و لزوم ایجاد زمینه ارتقاء و  تجمیع معلومات متکثر اساتید در درگاهی واحد،  انجمن های علمی به صورت غیر حضوری و مجازی در شبکه علمی - پژوهشی کوثر نت راه اندازی شده است و با هدایت و سرپرستی مدرسان خبره  و آگاه، مباحث مطرح و ضمن جهت دهی صحیح به اعضاء ؛ در نهایت مطالب جمع بندی شده  و پاسخ صحیح به سؤالات مطروحه در انجمن، ارائه می شود. لازم به ذکر است در هر انجمن علاوه بر کارشناس علمی، ناظر علمی نیز بر محتوای انجمن نظارت می نماید.

محورهای گفتگو و تبادل نظر  در انجمن های علمی اساتید مواردی همچون؛ طرح ابهامات احتمالی در رابطه با محتوای درس ها ؛ طرح سؤالات رایج طلاب و ارائه پاسخ آن ها؛ ارائه طرح درس و جزوات درسی با توجه به شاخص های تعیین شده؛ سؤالات امتحانی و محدوده پاسخ آن ها؛ ارائه تجربیات موفق و راه کارها در رابطه با مشارکت بیشتر طلاب در کلاس و ...... می باشد.

خانم غروی نائینی در ادامه به اعضاء انجمن کلام  اشاره نمود و گفت: همه اساتید خانم دروس کلام، فرق و مذاهب و عقاید که دارای مجوز تدریس از مرکز مدیریت خواهران می باشند، عضو این انجمن هستند و اساتید محترم برای استفاده از این انجمن می توانند از طریق  ورود به شبکه کوثر نت به آدرسhttp://kowsarnet.whc.ir/login  اقدام و نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمایند.

مدیر کل اداره اساتید در پایان به سه انجمن علمی دیگر اشاره نمود و گفت: در انجمن علمی  ادبیات عرب که اردیبهشت 95  راه اندازی شده است، 856 استاد صرف، نحو و علوم بلاغی عضو بوده و 3970 مطلب علمی تا کنون به اشتراک گذاشته شده است. در انجمن فقه که  آبان 95 راه اندازی شده است،  872 استاد فقه عضو بوده و تعداد مطالب علمی به اشتراک گذاشته شده بیش از 1100 مطلب می باشد. در انجمن اصول نیز  که آبان 95 راه اندازی شده است تعداد 476 استاد اصول عضو بوده و 700 مطلب علمی تا کنون به اشتراک گذاشته شده است  .

 

 

 

 

    اوقات شرعی

    امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
    ۱۲ رمضان ۱۴۳۹

    عضویت در خبرنامه